AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

İstanbul sokaklarından kesitler...

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
kRoniq_maNyaq
Uzman Çavuş
Uzman Çavuş

Kadın Mesaj Sayısı : 63

MesajKonu: İstanbul sokaklarından kesitler...   Paz Ara. 14, 2008 11:18 am

Kerem Okay'ın anlatımıyla İstanbul Sokakları

Bir çok kültürü içinde barındıran ve bence dünyanın en kutsal topraklarından biri olan İstanbul

Fakat herşey hızla değişir oldu bu şehirde, değişim yaşanırken çoğu güzelliği de alıp götürdü. İstanbul ve sokaklarını fotoğraflarken zamanın çok çabuk geçtiğine daha fazla tanık oldum. Eski mahallerlerdeki büyük arnavut taşları, sokak satıcıları, (macun satanlar, dondurmacılar, mısırcılar ve daha neler ) eski ahşap evlerin önünde oturanlar ve sohbetleri... Bunlara yaşım yettiğince tanıklık etmiş oldum, tabi bu sokakları bir de eskilerden dinlemek gerek.... Şimdi sokak satıcılarını görmez oldum o eski mahallelerde, arnavut taşları da yerini bozuk asfalta bıraktı....

İstanbul'un tarihi dokusunu fotoğraflarken hayran kalmamak elde değil, buradaki yapılar insanı alıp götürüyor. Çoğu zaman ilk yapıldığı anki halini düşünürüm. Burada oturan aileler ve yaşananlar... Aynı şey sokaklar için de geçerli tabi. Yaşananlar, anılar herşey onlarda saklıdır. Derler ya '' şu duvarların dili olsa da konuşsa '' Kimbilir sokaklar neler söylerdi...

Bu seride sokakları fotoğraflarken objektifimi hem sokaklara, biraz da manipule ederek düşlere çevirdim.

Galata'nın dar ve eski yapılarını barındıran sokaklarından, Balat'ın eski evleri ve sokaklarının vazgeçilmezi olan çocuklarına... İstanbul'un eski hanlarından Büyük Yeni Han'a, özellikle içinde küçük de olsa bir sokak ve bir de ağaç barındırması en çok ilgimi çeken detayı olmuştur...

Eminönü ve Mahmutpaşa’daki çok dar sokaklar zaten bitmiyor. Özellikle o sokakların devamlı müdavimleri olan satıcılar.

Cankurtaran'ın eski evleri ve sokakları da bir çok Türk Filmine ev sahipliği yapmıştır, aynı sokak dokusu Yedikule'de kendini hissettiriyor. Burda trenleri ve altından geçen geçitleri de unutmamak gerek

Karaköy ve bir çok semtte olduğu gibi sokaklarda yaşayanlar.....En çok içinizi burkan da onlar oluyor. Hayatın insanı hangi noktaya getireceği hiç belli olmuyor.

Çengelköy'de gördüğüm bir ev ve sokağı, tamamen bir film karesinden alınmış kesit gibi gelmişti. Bu sokağı manipule ederek değerlendirmek istedim. Çünkü sokak ve evin konumu gizemli gelmişti bana. Zaten devamında mezarlık olması bu gizemi çağrıştırdı.
Yine Kumbaracılar Yokuşundaki çıkmaz bir sokak çok ilgimi çekmiştir her zaman. Bu dar ve küçük sokağa girdiğiniz zaman çoğunlukla kimseler yoktur ve kendimi bir anda II. Dünya savaşı zamanında hissederim. Binaların yıpranmış yapısı ve sokağın sessizliği bunu hissettiriyor.
Yine İstanbul'u İstanbul'un gerçek müdavimlerinden ``martı``nın gözü ile görmek istedim. Tabi manipule ederek. Martılar bana göre İstanbul'un simgesi olmuşlardır. Galata kulesi`nden İstanbul'a bakınca sokaklar ve burda yaşananlar bu satırlara sığmaz zaten...

Benimki küçük bir İstanbul turuydu, farklı ve en çok ilgimi çeken sokaklarını fotoğrafladım..
Kerem Okay 2007
Kullanıcı profilini gör

İstanbul sokaklarından kesitler...
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» paradız vıdeoyarısmasından kazandıgım 3000 kredıgı istiyorum...
» Forum Sayfasından Hariç Site sayfası ekleme [gel iceri bi bak yardım et]
» Kayıt Olanlara Nasıl Kişileştirlmiş Profil Alanından Zorunlu Tutabiliriz?
» Resim Listesi Arasından Bir Resim Çıkmıyor :(
» Sağlık Açısından Tupperware